Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
 
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Výtvarné techniky 1 (frotáž)

Výtvarné techniky 1 (frotáž)

FROTÁŽ

Frotáž (angl. frottage, fr. frotter - třít). Jednoduchá a oblíbená mezi dětmi, kdy třením grafitové tužky (mastnou nebo suchou křídou, rudkou, pastelkou, uhlem apod.) přez papír umístěným na vhodném reliéfním povrchu získáme jeho otisk. Tato primitivní ale velmi účinná metoda byla používána již dříve před několika staletími, např v 1. st. př. n. l. v Číně takto byly přenášeny Konfuciovy texty vytesané do kamene. Můžeme se také setkat s názvy stone rubbing (přenos z kamenného reliéfu), brass rubbing (z mosazných náhrobních desek).Ve 20. letech minulého století objev frotáže uchvátil Max Ernsta (1925), surrealisty a další známé autory Toyen, J. Štýrský, A. Šimotová, V. Tikal, J. Istler a dal. Pro ilustraci uvádím několik ukázek  frotáží bez dodatečných úprav až po ty složitější. 

Na obr. 1 vlevo je použita grafitová tyčinka, vpravo silná tuha s detailem obroušeného hrotu. Před několika lety jsem využil frotáž při studiu hebrejského písma na starých židovských náhrobcích. Některé texty byly velmi špatně viditelné a tato metoda se mi zdála ideální. Písmo jakoby samo vystupovalo na povrchu papíru (obr. 2, obr. 3-obrys písma dodatečně obtažen tuší). Dalším vděčným materiálem je struktura listů  rostlin (obr. 4), kterou můžeme využít např. k tvorbě herbáře.

Pokud chcete začít experimentovat s frotáží doporučuji nejprve vytvořit jednoduchou tabulku strukturovaných povrchů, podobně jako na obr. 5. U každého otisku je také dobré poznamenat z jakého objektu byl sejmut. Může se vám totiž stát, že budete chtít nějakou vybranou texturu z tabulky použít a nebudete vědět, na čem jste ji vytvořili.

Obr. 6: Přímá kresba bizarních ryb na různých površích např. javorové nažce, nalezené rozbité kachličce s reliéfem textu, knoflíku (oko ryby vpravo). Vodní prostředí doplněno listy bělotrnu.

Obr. 7 : U této frotáže jsem použil polypropylenovou tkaninu ( hlava ), ochrannou mřížku reproduktoru ze starého rádia, struhadlo na zeleninu a listy kopřivy.

Obr. 8 představuje kombinaci 16 různých povrchů.

Pokračování příště

 

Nejnovější články
Článků na stránku 102030

PRODÁVANÉ ZNAČKY:                          

Sídlo eshopu

Ulrichovo náměstí 854
Hradec Králové, 500 02

Kontakty

Zákaznická podpora centroart.cz
+420 733 253 126
emailfree@email.cz

 

Najdete nás na sociálních sítích
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz